На живо от Париж !

На живо от Париж !

петък, 4 декември 2015 г.

А какво ще кажете за зимни кънки на Айфеловата кула ?


За поредна година Айфеловата кула предлага на своите гости забавна празнична атракция, ледена пързалка. Тя се разполага се на 1ви етаж на кулата, на 57 м. височина и е с размер 190 м². Достъпна е безплатно за всички посетители, от 10ч30 до 22ч30. В продължение на два месеца, до 30 януари 2016 г., малки и големи почитатели на зимните кънки от цял свят ще могат да покажат спортните си умения и да се позабавляват, наслаждавайки се същевременно на незабравима панорама към един от най-омагьосващите градове в света. В бара до ледената писта пък бихте могли да си починете и постоплите с горещ шоколад (3 евро) или греяно вино (5 евро).

Ако имате желание и вие да опитате тази емоция, не забравяйте ръкавичките ….


вторник, 10 ноември 2015 г.

„За един хвърлен фас“

Освен визуалното замърсяване на общественото пространство, вредата от фасовете е съществена и за околната среда. На угарките са необходими между 4 и 12 години, за да се разградят. В тях има наличие на тежки метали и замърсители като никотин, кадмий и олово, които оказват пагубно влияние върху флората и фауната. Хвърлени с канавките, фасовете замърсяват водата и канализацията.

Чистотата ни засяга всички

Грижа за поддържане чистотата в Париж имат 6800 общински работници, които събират всяка година 350 тона угарки от 2900 км тротоари и 1600 км пътища. Разчита се и на отговорното поведение на столичаните, на работещите в града и на многобройните туристи. В Париж са инсталирани, на около стотина метра едно от друго, 30 000 кошчета за отпадъцина, на които има предназначено място за изгасяне на цигара.   
През миналото лято 15 000 джобни пепелника бяха раздадени безплатно на парижани и гости на града. Кметството на Париж отправи и молба към различни парижки структури да се включат в обща борба с този проблем, като инсталират пепелници пред техните бутици или седалища, а в заведенията систематично да се предлагат по масите, на местата, където това е позволено.
След период на запознаване на общността с проблема, взимане на първите възпитателни и поощрителни мерки за неговото решаване, от началото на есента се премина в нова фаза, санкциониране. От 1-ви октомври се налага глоба от 68 евро на изхвърлен фас. Стотина, облечени в цивилно, инспектори отговарят за спазването на новата регламентация и санкционирането на нарушителите. До момента са издадени 350 глоби.

понеделник, 9 ноември 2015 г.

"Елизабет Луиз Виже Льо Бран"

Гран Пале, Париж

от 23 Септември 2015 до 11 януари 2016


Елизабет Виже Льо Бран (1755 – 1842) е сред най-видните портретисти на своето време, чието творчество включва близо 600 портрета. 
Произхождаща от дребната буржоазия, тя успява да си пробие път до най-високите социални кръгове и персонажи на Кралство Франция. Благодарение на своя талант и амбиция става официална художничка и придворна дама на Мария-Антоанета. На нея дължим над тридесет портрета на кралицата, като един от най-известните е „Мария-Антоанета с нейните деца“.  
След падането на Монархията, в продължение на 13 години Елизабет Виже Льо Бран е в изгнание. Прекосява надлъж и нашир Европа, където за нея се отварят вратите на най-престижните благороднически дворове.

Експозицията в Гран Пале е първата ретроспектива във Франция, посветена на художничката. Хронологична и тематична, включваща над 130 творби от различни музейни институции и частни колекци, тя представя творческия път на Виже Льо Бран и илюстрира една важна страница от историята на изкуството на Франция и Европа.


петък, 29 май 2015 г.

Любовните страдания на Пон дез Ар са пред своя край


Закачането на „любовно катинарче“ на някой парижки мост, наред с предложението за брак на Айфеловата кула, се превърна в традиция сред влюбените от цял свят. Мостът на Изкуствата (Пон дез Ар) има несъмнено най-голям успех. Прекрасно разположен между Лувъра и Френския институт, предлагащ превъзходна гледка към остров Сите и Айфеловата кула, той е считан за един от най-красивите и романтични парижки мостове. Той обаче страда от своята слава тъй като феноменът предизвиква сериозни проблеми : за съхраняване конструкцията и естетиката на моста и за сигурността на парижаните и гостите на града. След няколкомесечни проучвания и размисли парижката община взе решение за премахване на катинарите. От 8 юни 2015 на него ще бъде инсталирано временно произведение на изкуството дело на чуждестранни творци. Есента ще се монтират стъклени пана, чиято ефикасност вече от 6 месеца се тества на няколко места в Париж.



Източник : Mairie de Paris

понеделник, 27 април 2015 г.

„От Джото до Караваджо“

Страстите на Роберто Лонги

Музей Жакмар-Андре

От 27 март до 20 юли 2015


Роберто Лонги (1890-1970) е един от най-влиятелните италиански изкуствоведи. Неговите научни трудове върху творчеството на Джото, Пиеро дела Франческа, Караваджо и последователи му „караваджисти“ се радват на световно признание.

Големите шедьоври от колекцията на Фондация Роберто Лонги съставляват ядрото на изложбата в музея Жакмар-Андре. Към тях се добавят произведения заети от Ватиканските музеи, Уфиций, Палацо Пити, Академията и редица френски музеи. Творби на забележителни италиански майстори като Джото, Учело, Мазачо, Мазолино, Пиеро дела Франческа, Досо Доси и Лоренцо Лото илюстрират предпочитаните от Лонги сюжети. Особено място е отредено на Караваджо, ключов представител и реформатор от епохата на барока, чието творчество Роберто Лонги преоткрива и пламенно изучава. Творби на Сарачени, Джентилески, Рибера, ван Бабюрен, които се нареждат сред последователите на Караваджо, подчертават основния му принос и влияние в тематичните и стилови нововъведения в европейската живопис от 17 в. 

вторник, 24 март 2015 г.

"Епопея на тракийските царе. Археологически открития в България“

музея Лувър
от 16 април до 20 юни 2015


Предстоящата експозиция в Лувъра „Епопея на тракийските царе. Археологически открития в България“ е посветена на културното богатство на Тракийската земя. Акцента е сложен върху Одриското царство, в периода между оттеглянето на персийските нашественици от егейска Тракия през 479 г. пр. Хр. до келтското нашествие през 278 г.пр.н.е., което предизвиква нови политически и обществени сътресения в различните територии. 
Многобройните гробници на царе и аристократи, открити и изследвани последните десетилетия, свидетелстват за собствената идентичност на Тракия. Разположена между Черно и Егейско море, тя се обогатява благодарение на заемки и влияния от заобикалящите я цивилизации. 17 български музея участват в изложбата с произведения от своите фондове. Сред ключовите експонати са Бронзовата глава на Севт III от могилата Голямата Косматка, Златен венец от Могиланската могила във Враца, Кнемида от Маломирово-Златиница и др.
Експозицията ще отвори врати на 16 април в крилото Ришельо. 

Източник : http://www.louvre.fr/expositions/l-epopee-des-rois-thracesdecouvertes-archeologiques-en-bulgarie
Научен синопсис : http://restavriramezaedno.bg/wp-content/uploads/2015/01/Synopsis-bulgare-Thrace-antique-2014-11-21-1.pdf

петък, 6 март 2015 г.

„Тюдорите“

Люксембургски музей

(18 март – 19 юли 2015)


Предстоящата експозиция в Люксембургския музей е посветена на най-известната британска династия „Тюдорите“, управлявала Англия между 1485 и 1603 г. Чрез изложените портрети, документи и лични вещи на Хенри VIII и на неговите знаменити наследници ще се докоснем до историческия контекст на тяхната власт и условията за развитие на изкуството на английския ренесанс. Ще разберем на какво се дължи привлекателната сила на тези монарси предизвикваща вдъхновението и интереса на творци от театъра, киното и литературата от 19 в. до днес.  

сряда, 4 февруари 2015 г.

Париж под прожекторите

Френската столица е един от любимите декори на филмовите режисьори. Миналата година Париж е играл главната роля в 930 филмови ленти от различен тип : 106 за киното, 119 за телевизионни сериали, 148 за късометражни филми и останалите за документални филми и рекламни спотове.
Голям интерес се проявява към метрото, Лувъра, кейовете на Сена, моста „Александър III“, военната болница „Вал-ду-Грас“. Парижкото метро, за да не възпрепятства трафика, предлага една изкуствено направена спирка, на Порт де Лила, предвидена специално за снимачни площадки, около 50 на година. Чуждестранните продукции особено ценят Лувъра и градините Тюйлери. „Много японски, американски и китайски фирми държат да заснемат пирамидата, за да се види че сцената е играна в Париж“, подчертава Жоел Сенг-Фре, отговорник мисия от престижния музей. Тази популярност носи на града значителни икономически приходи, защото всяко евро изхарчено от продукцията създава и допълнителна активност (хотел, ресторант, трудова заетост…). Кино-комисията на парижка община счита, че 130 000 временни поста се създават всяка година благодарение на реализацията на филми.
В цифри:
400 евро : тарифа за един снимачен ден в градина, гробище или парижката канализация.
1000 евро: тарифа за един снимачен ден в частна резиденция, квартално кметство,  или в някоя от залите на централното кметство.
5000 евро:  една снимачна сесия под Триумфалната арка или на Шан-з-Елизе.
10 000 евро: Една снимачна нощ в музея Лувър. 15 000 евро за снимане на рекламен спот.
(Превод от: Direct Matin)       

понеделник, 2 февруари 2015 г.

В града на любовта

Робер Доано,"Целувка пред Кметството", 1950.
По повод Свети Валентин, влюбени от цял свят имат възможност да декларират на всеослушание своя плам и нежни чувства към избрания човек. Романтичното обяснение трябва да се изпрати преди 10 февруари, под формата на съобщение от максимум 160 символа, на интернет страница на парижкото кметство. На 14 февруари най-красивите и поетични послания, ще бъдат публикувани на 170 светлинни информационни пана разположени в целия град. (Източник: http://www.paris.fr/stvalentin)

Звездите, за които мечтаем

Ресторант Ledoyen, с шеф-готвач Яник Алено, е новият ресторант 3 звезди в Париж. Тази изключително престижна титла, давана от кулинарния гид Мишлен, е най-високото и желано отличие в бранша. Франция, известна с кулинарното си изкуство, се гордее с 26 ресторанта, които са удостоени с тази степен. В световен мащаб, ресторантите 3 звезди са 111. (Източник: Le Figaro)

неделя, 1 февруари 2015 г.

Парижани имат думата

На Парижани не им липсват идеи. Във връзка със съставянето на втория бюджет  изготвян с участието на гражданите, столичани вече са подали повече от 1000 предложения за проекти, в които да бъдат вложени общинските средства. Само седмица след отварянето на интернет страницата "Госпожо Кмет, имам идея", няколко идеи се открояват. Сред тях са тези свързани с благоустрояването на зелените пространства по протежение на старите влаковите релси, обграждащи града на юг, и устройването на кулинарни мултикултурни ателиета. Някои от идеите, устройване на места за ходене бос или слагане на устройство за всмукване на въглеродния двуокис на ауспусите на колите, са по-нестандартни. Парижани имат време до 15 март да участват с идеи и предложения. След това кметството ще разгледа и избере част от тях, които ще се предложат, през септември, за крайно гласуване от гражданите. Става въпрос за бюджет от 500 милиона евро, който ще бъде усвоен в следващите 5 години. (Източник: Direct matin)  

събота, 31 януари 2015 г.

Джеф Кунс, Ретроспектива

Национален музей на модерното изкуство Жорж Помпиду

от  26 ноември 2014 до 27 април 2015


В партньорство с Whitney Museum of American Art, New York, Център Помпиду представя първата в Европа широкомащабна ретроспектива на творчеството на Джеф Кунс, най-скъпият съвременен жив творец в света. В експозицията са включени произведения от 1979 г. до наши дни, чието хронологическо развитие разкрива отделните фази в творческата дейност на Кунс. Сред стотината  скулптури и живопис, събрани от цял свят, са представени произведения от ранния период, повлияни от Поп арт, до настоящето, които са в диалог с историята на изкуството. Наред с творби изложени за първи път, ретроспективата обхваща и най-емблематичните творби на Кунс, превърнали се в „икони“ на съвременното изкуство : „Заекът“ (1986), „Майкъл Джексън и Бъбълс“ (1988), „Балоненото Куче“ (1994-2000) и поредицата аквариуми „Еквилибриум“ (1985).
Джеф Кунс е сред най-известните и важни съвременни творци и в същото време е един от най-полемичните. От 35 години, той изследва различни подходи към „ready-made“ и към приспособяването, жонглирайки между елитната култура и културата за масите, разчупвайки границите на индустриалната продукция и променящите се отношения между творците и култа към известността и към правилата на пазара. (Източник: ww.centrepompidou.fr/cpv/resource/crbBBbr/rgzB4ky)

петък, 30 януари 2015 г.

„Духът на Монмартър и Модерното изкуство, 1875-1910“

Музея на Монмартър

От 17 октомври 2014 до 25 септември 2015

L'apothéose des chats, Théophile Alexandre Steinlen
Експозицията „Духът на Монмартър и Модерното изкуство“ ни предлага да се запознаем с философията на протест на монмартърските творци в края на 19 в., показвайки ни значението на този парижки квартал като център на авангардното изкуство. Изложените творби, произхождащи от колекцията на Музея и от други частни и публични колекции, запознава посетителите с начините на изразяване на артистите от онова време (сатира, карикатура), любимите им средства (афиши, илюстрации, песни), и предпочитани места  (кабарета, циркове).  (Източник: http://www.museedemontmartre.fr/)

Неделя по френски

Някои предпочитат да използват неделята, за да работят и да печелят повече, други пък я считат за свята. Какво обичат да правят Французите в неделния ден? Според изследването поръчано от Direct Matin, 65 %  от допитаните обичат да прекарват неделния ден със семейството си. Французите са почитатели и на разходките (56 % от сондираните), считайки че това е начин да се отърсят от тежките работни часове зад бюро или в градския транспорт. Неделята позволява на някои да погледат телевизия (41 %) или да се отдадат на градинарство или ремонтни работи в къщи (27 %). Ходенето на кино (21 %) и спортуването (16%) са предпочитани от младите. И накрая, неделята също може да е ден за почивка: 5 % от Французите обичат …. да не правят нищо. (Източник: Direct Matin)

Нов храм на лукса

Луксозният хотел La Réserve отвори врати на 19 януари. Разполага се на авеню Габриел, недалеч от Елисейския дворец. Хотелът предлага около 40 стаи и апартаменти, библиотека, салон за пушене, басейн, спа. Средната цена на стаята е 1000 евро за нощувка. Мишел Ребие, собственик на престижни хотели и винарски къщи откупува тази сградата, датираща от края на 19 в., от Пиер Карден през 1996 г. (Източник: http://www.lareserve-paris.com/fr/)

Дойде часът на Фонтенбло

Във Фонтенбло започват ремонтни работи, за които са предвидени 115 милиона евро и които ще продължат до 2026 г. Хубава новина за този исторически паметник, който от доста време очакваше помощ.
В последните 12 години всички средства изглеждаше, че отиват към Версай. Но, „ето че дойде и часът на Фонтенбло“, обяви Фльор Пелран, министър на културата. В продължение на четири години, екипи от двореца съставяха списъци за нужните ремонти дейности, необходими за спасяването на Фонтенбло. Основно са засегнати покривите, прозорците, дърветата и позлатените орнаменти. До 19 в. този дворец е със статут на кралска резиденция в която 1500 помещения се разполагат на площ от 45 000 кв.м. заобиколен от парк 130 ха. Относно туристическия поток, целта е от 550 000 посетители през 2014 да се достигнат 700 000 през 2026 г. (Източник : Le Figaro)

Световно изложение 2025

През април 2016 Париж ще представи официално кандидатурата си за домакин на Световното Изложение 2025 г. Решението се очаква през есента на 2018 г. (Източник: www.expofrance2025.com)

За глътка чист въздух в Париж

Кметицата на Париж иска да предприеме спешни мерки срещу замърсяването на въздуха в столицата. Като първа стъпка възнамерява да се забрани достъпът на тирове и дизелови автобуси. Това ще стане още от 1 юли. Ан Идалго възнамерява да подпомогне финансово професионалните превозвачи да се екипират с екологично чисти превозни средства. „Помощта от страна на властите ще е 50 % от цената за покупка на превозното средство. За останалите 50 % желая да спомогна за отпускането на преференциален кредит“, уточни кметицата. (Източник : Direct Matin)

Айфеловата Кула се радва на желязно здраве

Желязната дама на Париж никога не е била толкова ухажвана. Почти 7,1 милиона посетители са я уважили през миналата година, което е исторически рекорд. В сравнение с 2013 г. броят на туристите се е увеличил с 5,3% Този успех се дължи най-вече на чуждестранните туристи, които представляват 84% от общия брой посетители. Сред тях най-активни са Американците (11,9%), Британци (7,5%) и Италианци (6,8%). Не се отбелязва спад дори и през този месец, въпреки терористичните атентати, които разтърсиха френската столица. (Източник : Direct Matin)