На живо от Париж !

На живо от Париж !

събота, 31 януари 2015 г.

Джеф Кунс, Ретроспектива

Национален музей на модерното изкуство Жорж Помпиду

от  26 ноември 2014 до 27 април 2015


В партньорство с Whitney Museum of American Art, New York, Център Помпиду представя първата в Европа широкомащабна ретроспектива на творчеството на Джеф Кунс, най-скъпият съвременен жив творец в света. В експозицията са включени произведения от 1979 г. до наши дни, чието хронологическо развитие разкрива отделните фази в творческата дейност на Кунс. Сред стотината  скулптури и живопис, събрани от цял свят, са представени произведения от ранния период, повлияни от Поп арт, до настоящето, които са в диалог с историята на изкуството. Наред с творби изложени за първи път, ретроспективата обхваща и най-емблематичните творби на Кунс, превърнали се в „икони“ на съвременното изкуство : „Заекът“ (1986), „Майкъл Джексън и Бъбълс“ (1988), „Балоненото Куче“ (1994-2000) и поредицата аквариуми „Еквилибриум“ (1985).
Джеф Кунс е сред най-известните и важни съвременни творци и в същото време е един от най-полемичните. От 35 години, той изследва различни подходи към „ready-made“ и към приспособяването, жонглирайки между елитната култура и културата за масите, разчупвайки границите на индустриалната продукция и променящите се отношения между творците и култа към известността и към правилата на пазара. (Източник: ww.centrepompidou.fr/cpv/resource/crbBBbr/rgzB4ky)

петък, 30 януари 2015 г.

„Духът на Монмартър и Модерното изкуство, 1875-1910“

Музея на Монмартър

От 17 октомври 2014 до 25 септември 2015

L'apothéose des chats, Théophile Alexandre Steinlen
Експозицията „Духът на Монмартър и Модерното изкуство“ ни предлага да се запознаем с философията на протест на монмартърските творци в края на 19 в., показвайки ни значението на този парижки квартал като център на авангардното изкуство. Изложените творби, произхождащи от колекцията на Музея и от други частни и публични колекции, запознава посетителите с начините на изразяване на артистите от онова време (сатира, карикатура), любимите им средства (афиши, илюстрации, песни), и предпочитани места  (кабарета, циркове).  (Източник: http://www.museedemontmartre.fr/)

Неделя по френски

Някои предпочитат да използват неделята, за да работят и да печелят повече, други пък я считат за свята. Какво обичат да правят Французите в неделния ден? Според изследването поръчано от Direct Matin, 65 %  от допитаните обичат да прекарват неделния ден със семейството си. Французите са почитатели и на разходките (56 % от сондираните), считайки че това е начин да се отърсят от тежките работни часове зад бюро или в градския транспорт. Неделята позволява на някои да погледат телевизия (41 %) или да се отдадат на градинарство или ремонтни работи в къщи (27 %). Ходенето на кино (21 %) и спортуването (16%) са предпочитани от младите. И накрая, неделята също може да е ден за почивка: 5 % от Французите обичат …. да не правят нищо. (Източник: Direct Matin)

Нов храм на лукса

Луксозният хотел La Réserve отвори врати на 19 януари. Разполага се на авеню Габриел, недалеч от Елисейския дворец. Хотелът предлага около 40 стаи и апартаменти, библиотека, салон за пушене, басейн, спа. Средната цена на стаята е 1000 евро за нощувка. Мишел Ребие, собственик на престижни хотели и винарски къщи откупува тази сградата, датираща от края на 19 в., от Пиер Карден през 1996 г. (Източник: http://www.lareserve-paris.com/fr/)

Дойде часът на Фонтенбло

Във Фонтенбло започват ремонтни работи, за които са предвидени 115 милиона евро и които ще продължат до 2026 г. Хубава новина за този исторически паметник, който от доста време очакваше помощ.
В последните 12 години всички средства изглеждаше, че отиват към Версай. Но, „ето че дойде и часът на Фонтенбло“, обяви Фльор Пелран, министър на културата. В продължение на четири години, екипи от двореца съставяха списъци за нужните ремонти дейности, необходими за спасяването на Фонтенбло. Основно са засегнати покривите, прозорците, дърветата и позлатените орнаменти. До 19 в. този дворец е със статут на кралска резиденция в която 1500 помещения се разполагат на площ от 45 000 кв.м. заобиколен от парк 130 ха. Относно туристическия поток, целта е от 550 000 посетители през 2014 да се достигнат 700 000 през 2026 г. (Източник : Le Figaro)

Световно изложение 2025

През април 2016 Париж ще представи официално кандидатурата си за домакин на Световното Изложение 2025 г. Решението се очаква през есента на 2018 г. (Източник: www.expofrance2025.com)

За глътка чист въздух в Париж

Кметицата на Париж иска да предприеме спешни мерки срещу замърсяването на въздуха в столицата. Като първа стъпка възнамерява да се забрани достъпът на тирове и дизелови автобуси. Това ще стане още от 1 юли. Ан Идалго възнамерява да подпомогне финансово професионалните превозвачи да се екипират с екологично чисти превозни средства. „Помощта от страна на властите ще е 50 % от цената за покупка на превозното средство. За останалите 50 % желая да спомогна за отпускането на преференциален кредит“, уточни кметицата. (Източник : Direct Matin)

Айфеловата Кула се радва на желязно здраве

Желязната дама на Париж никога не е била толкова ухажвана. Почти 7,1 милиона посетители са я уважили през миналата година, което е исторически рекорд. В сравнение с 2013 г. броят на туристите се е увеличил с 5,3% Този успех се дължи най-вече на чуждестранните туристи, които представляват 84% от общия брой посетители. Сред тях най-активни са Американците (11,9%), Британци (7,5%) и Италианци (6,8%). Не се отбелязва спад дори и през този месец, въпреки терористичните атентати, които разтърсиха френската столица. (Източник : Direct Matin)